Kintsugi

Japońska sztuka naprawy ceramiki

Rzemiosło z wielowiekową tradycją

Zajmuję się kintsugi, bo wierzę w to, że swoimi działaniami mogę sprawić by świat był lepszy. To świat gdzie ulubiony kubek czy filiżanka podarowana przez ważną osobę są z uważnością i cierpliwością naprawiane, by znowu mogły służyć nie tylko jako wyjątkowe dzieła sztuki, lecz także jako przedmioty w pełni użytkowe. To świat gdzie podejmujemy świadomych wyborów odnośnie tego co chcemy po sobie zostawić przyszłym pokoleniom.

Kinstugi, dosłownie złote łączenie, wywodzi się z Japonii, polega na łączeniu potłuczonej ceramiki za pomocą naturalnego kleju na bazie laki, żywicy sumaka lakowego. Szwy najczęściej są pokrywane sproszkowanymi metalami szlachetnymi takimi jak złoto lub ich tańszymi zamiennikami.

Techniki kintsugi uczyłam się na kursie u Joanny Koryciarz Kitamikado.
Każdy przedmiot wyceniam indywidualnie, w zależności od ilości i skomplikowania pracy. Łączę fragmenty, uzupełniam większe i mniejsze ubytki, szlifuję szwy by były gładkie i estetyczne. W zwieńczeniu nanoszę wykończenie w postaci metalu lub naturalnej laki: czerwonej lub czarnej. Proces naprawy trwa przeważnie trzy-cztery tygodnie, w skrajnych przypadkach kilka miesięcy. Jest to związane z czasem jaki potrzebuje naturalna laka by w pełni wyschnąć i trwale związać fragmenty w jedną całość. Cierpliwość wynagradzana jest pięknym i unikalnym przedmiotem, który w odróżnieniu od naprawionego za pomocą klejów epoksydowych, nie jest toksyczny i może mieć kontakt z żywnością.

Kintsugi – kiedy tak:

  • Gdy przedmiot ma być bezpieczny w kontakcie z żywnością.
  • Gdy ulubione stłuczone naczynie zasługuje na transformację w niepowtarzalny obiekt sztuki użytkowej.
  • Gdy praca rzemieślnicza ma dla Ciebie wartość i sens.
  • Gdy pojęcia less-waste, zero-waste, wabi-sabi są dla Ciebie nie tylko filozofią, ale i sztuką życia oraz świadomych wyborów.
  • Gdy potrzebujesz naczyń kintsugi do jesiennej ceremonii herbaty.

Kintsugi – kiedy nie:

  • Gdy łatwiejszym i szybszym dla Ciebie sposobem jest kupienie nowego przedmiotu. Jeśli zamierzasz wyrzucić stare naczynie, skontaktuj się ze mną – chętnie dam mu nowe życie.

Pytania, zapisy, miłość:

Podaj swoje imię, będzie mi miło wiedzieć z kim rozmawiam 🙂
Email jest potrzebny byśmy byli w kontakcie
Napisz coś. Może być coś miłego 🙂